Atopinis dermatitas
1. Kas yra atopinis dermatitas (atopinė egzema)?
Tai dažna lėtinė odos uždegiminė liga, pasireiškianti bėrimais, nuolatiniu odos sausumu ir niežėjimu. Šia liga gali sirgti kūdikiai, vaikai ir suaugusieji.
Atopiniam dermatitui būdingi bent 3 ir 4 didžiųjų diagnostikos kriterijų:
stiprus odos niežėjimas
odos bėrimai tam tikrose kūno vietose (bėrimų pobūdis ir lokalizacija tarp kūdikių ir tarp mažų vaikų, suaugusiųjų skiriasi, nors liga ta pati)


lėtinė ligos eiga
alerginės ligos (alerginė bronchinė astma, alerginė sloga, akių alergija), kuriomis serga šeimos nariai
2. Kas vyksta odoje?
Dėl filagrino geno mutacijos sumažėja natūralaus drėkinamojo faktoriaus gamyba, didėja odos pH, netenkama transepiderminio vandens ir dėl to oda sausėja, plonėja, didėja jos pralaidumas bakterijoms, virusams, alergenams, vystosi uždegimas.
3. Kokios atopinio dermatito susirgimo priežastys?
genetiniai faktoriai
imuninės sistemos sutrikimai
odos barjerinės funkcijos sutrikimai
aplinkos įtaka
4. Kokio amžiaus dažniausiai susergama šia liga?
Dažniausiai susergama iki 5 metų amžiaus, bet susirgti gali ir vyresnio amžiaus pacientai.
5. Ko reikėtų vengti sergant atopiniu dermatitu?
emocinio streso
rūkymo
sauso oro
dirginančių medžiagų. Tyrimus dėl alerginių ligų galima atlikti pas gydytoją dermatovenerologą arba pas gydytoją alergologą.
kosmetikos, kurioje yra kvapiklių, “blogųjų” alkoholių, sulfatų, retinoidų, AHA, BHA rūgščių, parabenų ir t.t. Sergančiųjų šia liga oda yra labai jautri, todėl šie žmonės turi ypatingai atidžiai rinktis kosmetiką.
6. Papildomos rekomendacijos sergantiems atopiniu dermatitu kūdikiams.
Rekomenduojama kuo ilgiau kūdikius maitinti motinos pienu. Maitinanti motina turėtų laikytis hipoalerginės dietos. Papildomą maitinimą rekomenduojama pradėti nuo 6 mėnesių amžiaus, stebint kūdikio odos būklę, jei po suvalgyto maisto atsiranda naujų bėrimų – šio produkto reikėtų vengti. Bėrimus kūdikiams dažniausiai provokuoja šie maisto produktai: karvės pienas ir jo produktai, kviečiai, žuvis, jūros gerybės, kiaušiniai, citrusiniai vaisiai, pomidorai.
7. Kaip galima palengvinti atopinio dermatito simptomus?
Emolientų (hipoalerginių, riebių kremų) naudojimas yra vienas iš pagrindinių gydymo metodų. Emolientai ne tik sumažina niežėjimą, bet ir užpildo tarpus tarp raginio sluoksnio ląstelių, neleidžia vandeniui garuoti ir stipriai drėkina odą. Rekomenduojama drėkinti odą 3-4 kartus per dieną ar dažniau, kūną patepti iš karto po dušo per 3 minutes.
Jei vargina stiprus niežėjimas – rekomenduojama naudoti drėgnus, vėsius kompresus apie 20 minučių ant labiausiai pažeistų vietų. Prieš drėgno kompreso naudojimą ir po jo - rekomenduojama pasitepti kremu.
Maudantis drugname vandenyje būtų galima naudoti sodą, avižų nuovirą, specialius bekvapius aliejus voniai. Negalima dažnai maudytis, pakanka 1 karto per dieną.
Blogėjant odos būklei – būtinai kreipkitės pas gydytoją dermatovenerologą!